• PERSONÁLNE SLUŽBY
  • 0800 500 808
  • 0800 500 909
  • info@projob.sk
  • Pon - Pia: 8:00 - 16:00

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor

KLIKAJ TU

Gratulujeme, boli ste pozvaní na pracovný pohovor! To znamená, že váš motivačný list aj váš životopis zanechali dobrý dojem, a zaujali potencionálneho zamestnávateľa. Pre niekoho je však pohovor veľmi stresujúca situácia, takže kvalitná príprava je kľúčom k úspechu.

1. Pripravte si kľúčové body

Jediný spôsob, ako sa odlíšiť od ostatných kandidátov na voľné pracovné miesto, je dať najavo svoje pracovné schopnosti a skúsenosti. Pred pohovorom sa preto pripravte a zamyslite sa nad tým, v čom ste profesne dobrí a ako sa vám podarilo presadiť na vašich doterajších pracovných pozíciách. Rozprávanie o sebe a vysvetľovanie svojich silných stránok sú základné aspekty, ktoré by ste mali zdôrazniť pri rozhovore s vedúcim pohovoru, no nikto nie je dobrý vo všetkom, preto by ste mali spomenúť aj oblasti, v ktorých sa môžete zlepšiť.

2. Pripravte si kľúčové body

Ďalším krokom je zistiť čo najviac informácii o spoločnosti, ktorá s vami bude robiť pohovor. Tieto vedomosti vám nielen pomôžu zistiť, či sú vaše hodnoty v súlade s hodnotami spoločnosti, ale tiež ukážete, že ste seriózna, zodpovedná a pripravená osoba. Navštívte webovú stránku spoločnosti, prečítajte si jej správy a bulletiny (ak ich majú). Zopakujte si trochu vnútornú štruktúru firmy, dlhodobé ciele či filozofiu spoločnosti. Čím viac informácií budete mať, tým viac budete pripravení.

3. Hovorte o svojich koníčkoch

Vedúci pohovoru chce o vás vedieť, kto ste profesionálne a aj osobne. Ak máte radi písanie, fotografovanie, športové aktivity alebo inú záľubu, spomeňte tieto záujmy počas rozhovoru. To umožní osobe, ktorá vedie pohovor, lepšie vyhodnotiť zručnosti, ktoré máte pre požadované voľné pracovné miesto.

4. Skontrolujte popis pracovnej ponuky

Znova si prečítajte popis pracovnej ponuky. Pozorným prečítaním si budete vedieť predstaviť typ otázok, ktoré sa vás budú pýtať. Budete si tak vedieť pripraviť odpovede a prípadné otázky. Zamyslite sa nad tým, prečo ste sa uchádzali o danú pracovnú ponuku a dôvody použite na pohovore. Ešte raz si prečítajte váš životopis a motivačný list. Spoločnosť vám zavolala z nejakého dôvodu, takže sa uistite, že ich poznáte a zdôraznite svoje silné stránky, keď príde čas.

5. Nacvičte si, čo poviete

Preskúmajte, aké sú najčastejšie otázky počas pohovoru a precvičte si svoje odpovede. Hľadajte príklady z vlastnej skúsenosti, ktoré ukazujú, prečo ste pre danú prácu tou správnou osobou. Ak existuje konkrétny bod alebo príbeh, ktorý by ste chceli na pohovore uviesť, zapíšte si ho a nájdite spôsob, ako ho začleniť do svojich odpovedí. Ďalším dobrým nápadom je požiadať priateľa, aby vám pomohol nacvičiť si rozhovor.

6. Oblečte sa vhodne na pozíciu, na ktorú sa hlásite

V závislosti od práce, o ktorú sa uchádzate, musíte nosiť oblečenie v súlade s touto profesiou. Sú zamestnania, ktoré vyžadujú formálnosť už na prvý dojem, preto je najvhodnejšie nosiť oblek (u mužov) či kostým (u žien). Počítajte však s tým, že kultúra práce je v každej firme iná, preto je dôležité firmu poznať, aby ste sa vedeli obliecť, no nech je to akokoľvek, dbajte na to, aby bolo oblečenie v dobrom stave. Prvý dojem je to, čo sa počíta.

7. Zavolali vás z nejakého dôvodu

Nezabúdajte, že firma nezavolá kandidáta na pohovor, ak o neho nemá skutočný záujem. Nezabúdajte na to počas celého pohovoru, pomôže vám to udržať si zdravé sebavedomie. Pracovný pohovor môže byť niekedy veľmi stresujúci, najmä ak ide o pozíciu, ktorú naozaj chcete získať. Ukázanie nervozity je prirodzeným znakom vzrušenia, ale interpretuje sa aj ako nedostatok prípravy. Než začnete, zhlboka sa nadýchnite a buďte sami sebou. Keď sa predstavujete, usmejte sa a jemne si s vedúcim pohovoru potraste rukou, čím vyjadríte vašu dôveru. Všetky tieto prvky hovoria o vašom skutočnom záujme, o prácu v danej spoločnosti.

8. Buďte úctivý

Nie je dôvod na obavy, ak máte dostatok informácií o pozícii, o ktorú sa uchádzate. Okrem toho personalisti často hodnotia vašu úroveň sebavedomia a pozitívneho prístupu ako pozitíva, ktoré vám umožnia odlíšiť sa od ostatných kandidátov. Neprejavujte sa impozantne alebo arogantne, pretože osobnosť tohto typu prejavuje nízku empatiu a malý záujem o druhú osobu.

9. Udržujte svoj životopis aktuálny

Uistite sa, že váš životopis obsahuje najnovší dátum a správny formát vo vzťahu k vašej profesii. Poistný matematik použije štatistické údaje, dizajnér bude musieť zverejniť svoje portfólio a osoba s malými pracovnými skúsenosťami môže uviesť skúsenosti z dobrovoľníckych aktivít, ktoré absolvovala.

10. Pýtajte sa

Vedúci pohovoru je vaším prvým zdrojom odpovedí na vaše otázky. Je dôležité vedieť, že ak sa na konci alebo počas pohovoru na nič nespýtate, môže to pôsobiť ako nezáujem z vašej strany. Odporúčame vám pýtať sa na spoločnosť, jej ciele ale aj na detaily pracovnej pozície, na ktorú sa hlásite alebo na ďalší krok v procese pohovoru.

Aj keď sa pohovor skončil, stále musíte pracovať. Skúste si nájsť čas na analýzu a na premýšľanie o tom, ako to dopadlo. Učte sa z chýb a vážte si pozitívne stránky. Teraz, keď už viete, čo si firmy cenia pri vedení pracovného pohovoru, pripravte si ten svoj a ukážte, že ste ideálny kandidát.

Autor článku: Denisa Augustinová